Průjmová onemocnění

Průjmová onemocnění

Průjmová onemocnění člověka věrně provázejí celým životem, v četnosti výskytu figurují na druhém místě hned za infekcemi dýchacích cest. Průjem je charakterizován jako časté vyprazdňování řídké stolice (tři a více řídkých stolic za den). V závislosti na vyvolávající příčině může být provázen některými dalšími příznaky, jako jsou horečka, nevolnost, zvracení, bolest břicha, někdy i bolesti hlavy, svalů a kloubů. Z praktického pohledu je možno rozdělit průjem na chronický, který trvá 14 dní a déle – v tomto případě odborníci doporučují návštěvu lékaře, a akutní průjem, který vzniká náhle, je velmi často vyvolán infekcí, především bakteriemi a viry a obvykle trvá 1 – 2 týdny.

Infekční onemocnění trávicího traktu mohou postihnout jeho různé části, a to jícen, žaludek, tenké i tlusté střevo.

Nejčastější infekční příčinou průjmových onemocnění jsou v našich podmínkách bakterie a viry. Při nebo po cestách do subtropů nebo tropů se může objevit i nákaza způsobená parazity. Převážná většina těchto onemocnění začíná průjmovitou stolicí.

Příčiny průjmu však mohou být i neinfekční. K výskytu řídkých stolic může dojít po dietní chybě, po užívání některých léků (např. antibiotik), při některých onemocněních, po ozařování u onkologických pacientů a také při některých otravách, např. houbami.

Léčba průjmů

Léčba průjmových onemocnění závisí na příznacích, obtížích a příčině onemocnění. Obecně je nejdůležitějším krokem rehydratace – nahrazení tekutin, které by měly pokrýt jak potřeby organismu, tak i ztráty tekutin způsobené průjmem. Nejvyšší bazální potřebu tekutin mají kojenci a batolata, s věkem tato potřeba dále klesá. O potřebném množství tekutin je třeba se poradit s dětským lékařem. Doporučovaný denní příjem tekutin u dospělého s průjmem může dosáhnout 3 – 4 litry i více. Vhodné jsou černý čaj, nesycené minerální vody či rehydratační roztoky z lékárny.

Další součástí léčby by měla být i dieta. Potraviny by měly být nemastné, neslané, chuťově nevýrazné. Zažívání je potřeba šetřit.

Co dále pomáhá?

Na trhu je dostupná celá řada protiprůjmových přípravků jako jsou střevní adsorbencia (látky se schopností vázat na svůj povrch značné množství látek, a tím napomáhat odstranění toxinu z těla); eubiotika a probiotika (pomáhají s obnovou osídlení střeva tělu prospěšnými bakteriemi, mohou ovlivnit délku trvání a frekvenci výskytu průjmu), střevní dezinficiencia se podávají u průjmů s předpokládanou bakteriální příčinou a inhibitory střevní motility (působí jako „zpomalovače“ střevních pohybů). Antibiotika nejsou u lehkých či středně těžkých průjmových onemocnění obvykle nutná.

Komplexní péče

Při změně stravy, na dovolené nebo při cestování, během a po léčbě antibiotiky a také jindy během roku např. po dietní chybě se mohou vyskytnout potíže se zažíváním.  V takovou chvíli může pomoci lék s komplexním účinkem, který řeší akutní problémy se zažíváním, jako jsou průjem, zácpa a nadýmání a kromě toho účinně pomáhá i s obnovou a udržováním střevní mikroflóry.

Hylak forte poskytuje komplexní péči o vaše zažívání

Regeneruje střevní sliznici

Hylak forte napomáhá díky svému složení upravit funkci střevní sliznice

Upravuje pH ve střevech

Kyseliná mléčná obsažená v Hylak forte přispívá k vytváření vhodného pH prostředí.

Díky tomu se:

●narušují podmínky pro růst střevních patogenů,

●potlačuje tvorba toxických látek, 

●zabraňuje průniku toxických látek do organismu.

Obnovuje střevní mikroflóru

Příznivě ovlivňuje proces trávení